“සමහර සන්නිවේදන මාධ්‍යවලින් සිංහල භාෂාව අමු අමුවේ කනවා”

“සමහර සන්නිවේදන මාධ්‍යවලින් සිංහල භාෂාව අමු අමුවේ කනවා”
රත්න ශ්‍රී විඡේසිංහ

බෝගහගොඩ ඒ. ඩබ්ලිව්. ඒ. නිමල්

දිවයිනේ දැනට ක්‍රියාත්මක වන සමහර සන්නිවේදන මාධ්‍යවලින් සිංහල භාෂාව අමු අමුවේ කනවා. සමහර රූපවාහිනි නාලිකා කේෂ නාලිකා වාගෙයි. සමහර ගුවන් විදුලි නාලිකාවන්ද සිංහල මර මරා කනවා. සමහර සන්නිවේදකයෝ ගිරා පෝතකයන් වගේ. මේ අය කිසිදු චකිතයක්‌ හිරිකිතයක්‌ නොමැතිව මෙම අපේ උතුම් සිංහල කම සිංහල භාෂාව කනවා. මෙම ව්‍යසනය වහාම නතර නොකළහොත් අනාගතයේ දී සිංහල නම් වූ මනෝරම්‍ය භාෂාව විනාශ වෙනවා යෑයි, ප්‍රවීණ කලාකරුවකු වන රත්න ශ්‍රී විඡේසිංහ මහතා පැවසීය.

ඒ මහතා එසේ පැවසුවේ දකුණු පළාත් සාහිත්‍ය කලා මහෝත්සවයේ ප්‍රධාන ආරාධිත දේශනය පවත්වමිනි.

වැඩිදුරටත් අදහස්‌ ප්‍රකාශ කළ රත්න ශ්‍රී විඡේසිංහ මහතා

සාහිත්‍යය යනු කලාවක්‌. මිනිසුන්ගේ හැඟීම් අවදිමත් කිරීම මෙහිදී සිදු කෙරෙනවා. මිනිසුන්ට ලබා දෙන කලා කෘතිය උත්තම හෝ අධම වන්නේ එහි ඇති මානව ගුණ දහම මතයි. යහපත් ගුණ ගරුක මිනිසුන් ජීවත් කරවීම බිහිකිරීම මෙහි අරමුණ වෙනවා. පිරිපුන් මිනිසකු බිහිවීම තුළ රට ලොව ගොඩ නැගිය හැකියි. රටේ සංවර්ධනය සඳහා ද සාහිත්‍ය කලාව ද යොදා ගැනීම කළ යුතුයි. එහිදී මානව සංවර්ධනය රටේ ජනතාව තුළ ඇති කිරීම තුළ අපට එකී බලා පොරොත්තුව ඉටු කළ හැකියි. සිංහල භාෂාව තරම් සුන්දර භාෂාවක්‌ ලෝකයේ නෑ. මේ නිසා අප අපගේ භාෂාව රැක ගැනීම සඳහා පියවර ගත යුතුව ඇතැයි ඒ මහතා කීය.

2009 අගෝස්තු 17, දිවයින පුවත් පතෙනි

ප්‍රතිචාර

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Google photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Google ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )