ඩුෂාම්ප්ගේ කැසිකිළි බඳුන කලාව සෝදා හැරියේ ද? – රෝයි ටර්නර්

කතිකා.ලංකා වෙබ් අඩවියේ පළවූවකි.

රෝයි ටර්නර් ඩුෂාම්ප් ට පසුව කලාව නිශ්චය කිරීමේ එකම නිශ්චායකය ‘නම් කරනු ලැබීම’ බවට පත් කරමින් විචාරකයන් ‘සම්ප්‍රදායික’ කලාවේ තරාතිරම ප්‍රශ්න කර තිබීම අවඥාවට ලක් කරයි.

තරුණ මෝට්සාට්ගේ සංගීතය අසා දහඅටවන සියවසේ අප්‍රකට, සංගීත රචකයකු මෙසේ පැවසූ බව වාර්තා වී ඇත: “මේ තරුණයා අප සියලුදෙනා අමතක කරවීමට සලසනු ඇත”. පීඨිකාවක් මත නැංවූ පාපැදි රෝදය සහ ‘ආර් මට්‘ වශයෙන් අත්සන් තබා ‘ෆවුන්ටන්‘ (Fountain) වශයෙන් නම් කරන ලද කැසිකිළි බඳුන වැනි මාසල් ඩුෂාම්ප්ගේ කලා කෘතිවල බලපෑම් ඇගැයුමට ලක් කරමින්, ලේඛකයෙකු සහ කලා විචාරකයකු වන කැල්වින් ටොම්කින්ස්, ඩුෂාම්ප් “ඔහුගේ පිරිනිම් තුළින් නිහඬවම බටහිර කලාවේ සියවස් ගණනාවක් යටපත් කර දමා ඇතැයි,” ප්‍රකාශ කොට ඇත. මෝට්සාට්ගේ සමකාලීනයා බොහෝ දුරට නිවැරදි විය. ටොම්කින්ස් වැරදි වූයේ ද?

මාසල් ඩුෂාම්ප්

ලූව සහ උෆීෂි ජීවමානව සහ මනාව ඇත: ඩුෂාම්ප්ගේ කලා කෘතිවලින් අනතුරුව ගැහැට ඉවසීමට සිදු වූයේ සාම්ප්‍රදායික චිත්‍ර කලාවට නොව කලාව පිළිබඳ දර්ශනවාදයට ය. ඩුෂාම්ප්ගේ පිරිනිම්වල මෙම බලපෑම ටොම්කින්ස්ගේ වැඩිදුර සටහන්වල වක්‍රාකාරව සඳහන් කොට ඇත: “ඩුෂාම්ප් කීමට උත්සාහ කරන්නේ…. කලාකරුවා යනු හුදෙක් දේවල් අත්සන් කරන කෙනෙකු යන්නයි” (The World of Marcel Duchamp, 1996).

එමෙන් ම සෞන්දර්‍යවේදී දර්ශනවාදීන්ගේ කතිකාවේ උනන්දුව, ප්‍රේක්ෂකයන් කලාගාරය තුළට ආකර්ෂණය කර ගන්නා කලාවේ සිට දේවල් අත්සන් කිරීමේ ක්‍රමයක් මූලික කලාත්මක ක්‍රමයක් වශයෙන් සැලකීම වෙතට තීරණාත්මක ලෙසට මාරු විය. නව කතිකාව පදනම් වූයේ පිරිනිම්වලට රෙම්බ්‍රාන්ට්ගේ ආලේඛ්‍ය සහ කොන්ස්ටබල්ගේ භූමිදර්ශන හා පහසුවෙන් එකට පැවතීමට ඉඩ සලසන ආකාරයට කලාව නිර්වචනය කිරීමේ ක්‍රමයක් සොයා ගැනීමේ අවශ්‍යතාවය මත ය. මෙලෙස, සංශයවාදී විමර්ශනය පැහැදිලිව ම නිසි පිළිවෙළින් ඇති මොහොතේම, කලාව පිළිබඳ දර්ශනවාදයේ නව ධාරාවක්, පිරිනිම්වල විස්මිත ගම්‍යමානයන් පිළිබඳ ඵලදායී ලෙස අවලෝකනය කිරීමේ අවස්ථාව යට කරන ආකාරයේ, න්‍යායික ප්‍රාසාදයක් ඉදිකිරීම ඇරඹුවේ ය.

ඩුෂාම්ප්ගේ 1917 දී නිව්යෝක් ප්‍රදර්ශනයකට මෙම කැසිකිළි බඳුන ඉදිරිපත් කිරීම ගැඹුරු කවට ඉඟියක් බව පැහැදිලි ය. ඉඟියක් වශයෙන් මෙයට, නීට්ෂේ විසින් ‘ශිෂ්ට පිලිස්තීනුවන්‘ වශයෙන් විස්තර කරන ලද සහ කලාව පිළිබඳ, විශේෂයෙන් ‘පැරණි කලාගුරුන්’ගේ කලාව පිළිබඳ, සිය අවබෝධය තුළට ඇතුළත් කරන ලද මානය හා අහංකාරකම මඟින් හඳුනා ගන්නා ලද අය අවුලට පත් කිරීමේ හැකියාවක් තිබිණ. ඉඟියක් වශයෙන් බටහිර කලාව යටපත් කිරීමේ හෝ එහි නිර්වචනයෙහි අර්බුදයක් ඇති කිරීමේ හැකියාවක් ‘ෆවුන්ටන්‘ සතු නොවීය; ඉඟියකට කවට සහ කුපිත කිරීමක් ඇති කිරීමේ කාර්යයෙහි දී සාර්ථක වීමට නම් එම වස්තුව නිශ්චිත වශයෙන් කලා වස්තුවක් නොවිය යුතු බව නිසැකව ම පැහැදිලි දෙයකි. ඇගයිය යුතු දෙය වන්නේ හුදෙක් වස්තුව නොව, එනමුත් එය සිතුවම් හා මූර්ති සඳහා සාමාන්‍යයෙන් වෙන් කර ඇති පරිසරයක ස්ථානගත කිරීම තුළින් ඇති කළ ආන්දෝලනය යි. පිරිනිම්වලට සෞන්දර්යාත්මක ගුණාංග නැතැයි ඩුෂාම්ප් ම පිළිගෙන ඇති අතරම, ඒවා දැකීමවත් අනවශ්‍ය යැයි ප්‍රකාශ කිරීමට තරම් ඔහු දුර ගියේ ය. ඔහුට මීට වැඩිය පැහැදිලි විය හැකි ව තිබුණි ද? (මේ ආකාරයෙන් ම, පසු කලක දී, ජෝන් කේජ් ගේ 4‘ 33“ – පියානෝවක ‘වාදිත’ විනාඩි හතරහමාරක නිශ්ශබ්දතාවය – ට සවන් දීම අනවශ්‍ය දෙයක් බවට පත් විය).

ජෝන් කේජ් ගේ 4‘ 33“ – පියානෝවක ‘වාදිත’ විනාඩි හතරහමාරක නිශ්ශබ්දතාවය

කැසිකිළි බඳුන භාර ගැනීම

කලාවේ දර්ශනවාදය, එහි කාර්යය වන්නේ, “නොපිරික්සූ කලා කෘති බැලීමට තරම් වටින්නේ ද?” යන්න ඇසීම හෝ කලා ප්‍රදර්ශනවලට බයිසිකල් රෝද සහ කැසිකිළි බඳුන් ඉදිරිපත් කිරීමේ සූවිශේෂී බව සහ ඉන් ඇති විය හැකි ප්‍රතිඵල පිළිබඳව අවලෝකනය කිරීම හෝ බව දැකීමට අසමත් වූ කල, යටත් (පරාජයට පත්) විය. සංශයවාදය ව්‍යාජ තර්කන මඟක් ඔස්සේ ගොස් ආධානග්‍රාහී නිමාවකට යටත් විය: කලා වස්තූන් එකතුවක් අතර කැසිකිළි බඳුනක් පෙනෙන්නට තිබුණොත් එය කලා වස්තුවක් විය යුතුමය – කලාගාරයෙන් පිටත දී එයට එවැනි තත්ත්වයක් හිමි නොවුණ ද එය එසේ විය යුතු ය (මීට වෙනස් ව, මැනේ ගේ ‘Le dejeuner Sur I herbe’ පුරුෂයන් ගේ වැසිකිළියක් තුළ ඇති කැසිකිළි බඳුනක් උඩ එල්ලා තිබුණ ද එය කලා වස්තුවක් ම වනු ඇත.)

මැනේ ගේ ‘Le dejeuner Sur I herbe’

නයිජල් වෝ බර්ටන් දක්වන ආකාරයට, “සියලු කලා කෘතීන් කලාකරුවාගේ අතින් නිමවිය යුතුය හෝ ඒවා සෞන්දර්යාත්මක වශයෙන් අලංකාර විය යුතුය. එසේත් නැතිනම් භාවමය වශයෙන් ගැඹුරු විය යුතුය, යන අදහස, ‘ෆවුන්ටන්‘ වැනි කෘති ප්‍රධාන ප්‍රවාහය තුළට භාර ගැනීමෙන් අනතුරුව තවදුරටත් පවත්වා ගැනීම අපහසු වී ඇත” (The Art Question, 2003). එසේ නම්, එය කලා කෘතියක් බවට පරිවර්තනය කළේ, ටොම්කින්ස් කියූ පරිදි, ‘කලාකරුවා වනා හි හුදෙක් දේවල් අත්සන් කළ අයෙකු’ යන අදහස විය හැකි ය. මේ අනුව, කලාකරුවා අත්සන් තබන ඕනෑම දෙයක්, ප්‍රදර්ශනයට ඉදිරිපත් කරන ඕනෑම දෙයක් ඒ කරුණ නිසා ම, කලාව විය. කෙටියෙන් කිවහොත්, කලාවේ දර්ශනවාදය දැන් පුදුමය උපදවන මතයක් ප්‍රකාශ කරයි: වස්තුවේ ගුණාංග හෝ ලක්ෂණ සලකා බැලීමක් අවශ්‍ය වන්නේ නැත, එමෙන් ම කලා ව වශයෙන් නම් කරන ලද දේවල් අගය කිරීමට කිසිදු නිර්ණායකයක් ද නැත. මෙබඳු තත්ත්වයක පැහැදිලි ප්‍රතිඵලය ඩොනල්ඩ් කස්පිට් මෙසේ ප්‍රකාශ කොට ඇත: “කලාවේ වැදගත් බව නිර්ණය කිරීමට තවදුරටත් වැදගත් නිර්ණායකයක් නොමැති නිසා ඕනෑම කෙනෙකුට වැදගත් කලාකරුවෙකු වීමට පුළුවන”. පිකාසෝ සිය ‘Les Demoiselles d’ Avignon’ කලා කෘතියක් වශයෙන් ‘නම්’ කළේ ද? ඔහු එය ප්‍රදර්ශනයට ඉදිරිපත් කළ නිසා එපමණකින් ම එය එසේ යැයි කිව හැකි ය. ඒත් පළමුව ඔහු එය සිත්තම් කළේ ය.

පැබ්ලෝ පිකාසෝ
Les Demoiselles d’Avignon

හිතකර සංශයවාදී ප්‍රතිචාරයක් කුමන ස්වරූපයක් ගනු ඇද්දැ යි කාල් අන්ඩ්‍රේගේ ‘නොනිමි ගිනි ගඩොල්‘ කට්ටලය පිළිබඳව ඉයන් ග්‍රවුන්ඩ්ගේ අදහස් දැක්වීමේ අඟවා ඇත. ග්‍රවුන්ඩ් ප්‍රකාශ කරන ආකාරයට “නොනිමි ගිනි ගඩොල් කට්ටලය කලා කෘතියක් නොවන්නේ වතුර වීදුරුවක් හෝ කෙනෙකුගේ නැන්දණියක හෝ අල්මාරියක් උඩ ඇති පරණ පත්තර මිටියක් කලා කෘතීන් නොවනවා සේම ය. එබඳු දේ කලා කෘතීන් නොවන්නේ සතුන් වනාහි තාරකා විද්‍යාත්මක ප්‍රතිඵල නොවන සේ මත්, මල්ගෝවා රජ්ජුරුවන් නොවන සේ මත් ය” ( Art or Bunk, 1989). මෙය අවසාන වචනය නොවේ, එනමුත් මෙය නොසලකා හැරිය යුතු නොවේ. ව්‍යවහාර දැනුම වෙනුවෙන් කතා කිරීමේ හැකියාව එය සතු ය, එමෙන් ම ව්‍යවහාර දැනුම අභිභවා යෑමට නම් නිසැකව ම එයට එරෙහි ව පිළිගත හැකි තර්කයක් ඉදිරිපත් කිරීම අත්‍යවශ්‍ය ය.

කාල් අන්ඩ්රේ ගේ ‘නොනිමි ගිනි ගඩොල්‘ කට්ටලය

ඒ කෙසේ වුවත්, කලාව පිළිබඳ දර්ශනවාදීන්ගේ අනියතාකාර ‘සංස්ථායිකවාදී’ ගුරුකුලය (Institutional School) , මූලික වශයෙන් ආතර් ඩාන්ටෝ සහ ජෝජ් ඩයිකි, ඩුෂාම්ප්ගේ සහ ඔහුගේ අනුගාමිකයන්ගේ කෘතීන්වලට කිසිවක් නොවිමසන උද්‍යෝගයකින් ආචාර කර ඇත. මෙවැනි එදිනෙදා පරිසරයේ දක්නට ලැබෙන වස්තූන් කලාගාර සහ ප්‍රදර්ශනාගාර තුළ අව්‍යාජ නිවැසියන් ලෙස වෙස් වළාගෙන සිටිනු දැකීමෙන් මිනිසුන් ව්‍යාකූලත්වයට හෝ සැක සහිත තත්ත්වයකට පත් වන්නට ඉඩ තිබිණ; එනමුත් මෙම දේවල් පිළිබඳව විමර්ශනයක් මෙහෙය වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කළ හැකි වූ අය සංකල්පීය කලාවේ බල කණ්ඩායම් බවට පත් වනු පෙනී ගියේ ය. ඩාන්ටෝ තිබුනේ ඩුෂාම්ප්ගේ රැල්ලට එකතු වීමට මහත් හදිසියකි: නාන කාමර සහ මුල්තැන්ගෙහි කලා වස්තූන්ගේ විසිරණය සම්බන්ධ ව ගැටලු ඇති නම්, ඒවා පැවතියේ වස්තුව හෝ අනාගතයේ කලාකරුවකු විය හැකි පුද්ගලයා හෝ අත නොව, න්‍යායික විචක්ෂණ හැකියාවකින් තොර වූ ප්‍රේක්ෂකයා අත ය. “බ්‍රිලෝ පෙට්ටියක් සහ බ්‍රිලෝ පෙට්ටියකින් සමන්විත කලා කෘතියක් අතර වෙනස ඇති කරන දෙය වන්නේ, කලාව පිළිබඳ එක්තරා න්‍යායක්” බව ඩාන්ටෝ අපට පවසයි: “එම වස්තුව කලා ලෝකයට ඔසවා තබන්නේත් එය එහි සැබෑ තත්ත්වයට වැටෙන්නට ඉඩ නොදී තබා ගන්නේත් එම න්‍යාය යි” (in Stephen David Ross (Ed), Art and Iඑs Significance, 1994). ඩාන්ටෝ බ්‍රිලෝ පෙට්ටියට කලාගාරයට පිවිසීමට අවසර ලබා දීමට බලපත්‍රයක් නිකුත් කිරීමෙන් සෑහීමට පත් විය. මෙහිදී, එනම් කලාගාරයේ දී ඇතැම් විට අයෙකු ශ්‍රව්‍ය මාර්ගෝපදේශකයක් සමඟ ම එම න්‍යායත් කුලියට දීමට ඉඩ ඇත. එමෙන් ම, මෙම න්‍යාය මෙන්ම බ්‍රිලෝ පෙට්ටියත් ප්‍රශ්න කිරීමට ලක් විය යුතු නොවේ. විද්‍යාව වැනි, වෙනත් අඩවි තුළ භාවිතාවට පරස්පර ව, න්‍යායයේ ඒත්තු ගැන්වීමේ හැකියාව තක්සේරු කිරීමේ දී එහි ඵල විපාක සැලකිල්ලට ගත යුතු නොවේ. මෙබඳු සියල්ල අභිබවමින් බලය මුළුමනින් ම අත්පත් කර ගන්නා ආකාරයේ න්‍යායකරණය පිළිගැනීමේ එක් ප්‍රතිඵලයකි, නින්දා කටයුතු ‘ටේට්‘ (Tate) ත්‍යාග.

බ්‍රිලෝ පෙට්ටිය

විවාදාත්මක ව, කලාව පිළිබඳ සංස්ථානීය න්‍යාය, එහි සියලු විචල්‍යයන් තුළින්, ශිෂ්ට පිලිස්තීනුවන්ගේ නව පන්තියක් බිහි කර ඇත. පැරණි ගුරුන් පිළිබඳව උනන්දුවක් නොදක්වන, නිතර කලාගාරවලට යන මෙම සංකර වූ අහංකාර නව පරපුර, මෝරුන්ගේ මළකඳන්, අපිළිවෙළ ඇඳන් හෝ පාපැදි රෝද වැනි දේ දුටු විට ඒවා තමාට ‘වැටහෙන’ බව පිළිබඳ ව ආඩම්බර වෙති. ‘ඔවුන්ගේ ’ කලාව ඉඳුරාම මනසින් ඉපිද ඇති බවත්, උදාහරණ ලෙස, ටේට් හි වාර්ෂික “ටර්නර් ත්‍යාග”ලාභී ප්‍රදර්ශිත කෘති සඳහා උචිත ප්‍රතිචාරය වන්නේ වැටහෙන බව හඟවන මඳ සිනාවක් බවත් ඔවුන්ට උපදෙස් දී ඇත. ටේඩ් පර්ලි කෙටියෙන්දක්වා ඇති ආකාරයට, ඩුෂාම්ප්ගේ උරුමය හා සමකාලීන වන ප්‍රේක්ෂකයන් “වැඩී ඇත්තේ, මෙය සාමාන්‍ය දෙයක් වශයෙන් සලකමින් වන අතර මොවුන් කලාව යනු ඉක්මණින්, ක්ෂණික වහා සියල්ල එකවර, ග්‍රහණය කර ගත යුතු දෙයක් යැයි සිතනු ඇත”.

මෝරුන්ගේ මළකඳන්

අපිළිවෙළ ඇඳන්

ඩුෂාම්ප් ‍තම ‘බයිසිකල් රෝදය’ සමඟ

සමකාලීන කලා කෘති බොහෝමයක්, පර්ල්ගේ වචනයෙන්, “වැඩි කාලයක් ගත කොට ගැඹුරින් කලා කෘතිය බැලීමට ප්‍රේක්ෂකයා පොලඹවන්නේ නැතිකම, ” ඩාන්ටේගේ කියමනේ ආලෝකයෙන් බැලූ කළ එතරම් “”පුදුම විය යුතු දෙයක් නොවේ: “දර්ශනවාදය සහ කලාව යනු එකක් බවට තිබෙන යෝජනාව බැහැර කළ නොහැකි තරම් ආකර්ෂණීය යි, එමෙන් ම කලා පිළිබඳ දර්ශනවාදයක් තිබීමට හේතුව වන්නේ, දර්ශනවාදය ඒ පිළිබඳ ව හැම විටම උනන්දුවක් දැක් වූ නිසා ය” (Eyewitness: Reports from an Art World in Crisis, 2000). බැලීමට ඇත්තේ කුමක් ද?


ඉඟි දේශපාලනය

පිරිනිම්වලට අනුගාමීව යාම තුළ, දර්ශනවාදය සහ කලාව අතර සම්බන්ධතාවයෙහි ඉතා සිත් ඇද ගන්නා සුළු වෙනසක් – “කලාවේ හුදු සාරය ම, එහි තත්ත්වය පිළිබඳ දර්ශනවාදීමය ගැටලු බවට පත් වන ආකාරයට කලාව පරිණාමය වීම” නිසා උද්ගත වූ වෙනසක් දුටු ඩාන්ටෝ, බ්‍රිලෝ පෙට්ටිය කලාවේ තත්ත්වය අත්පත් කර ගනී යැයි අපේක්ෂාවෙන් සිටි බව පැහැදිලි ය (The Transfiguration of the Commonplace, 1981). කලාව යනු, මූලික වශයෙන් හුදු තර්කණය පිළිබඳව ම උනන්දු සහගත දාර්ශනික ප්‍රශ්න මතු කරන අඩවියක් වශයෙන් සලකා එය හා අභිමුඛ වන අවස්ථාවේ දී දාර්ශනිකයාට තමා තුළ කලාව පිළිබඳ තිබෙන වෙනත් ඕනෑම උනන්දුවක් හෝ දැනුමක් පසෙක තැබිය හැකි බව මින් කියැ වේ. කලාව පිළිබඳ කිසිදු දැනුමක් හෝ උවමනාවක් නැතුව වුව ද, ඩිකී සහ ඔහුගේ පිරිස විසින් අවුස්සනු ලැබූ ඕනෑම කෙනෙකුට ‘විවාදයට’ එක් විය හැකි බව දැකීම අපහසු නොවේ. කෙනෙකුට අවශ්‍ය වන්නේ සාහිත්‍යය කියවා තිබීමත්, වාදය සඳහා රුචියක් තිබීමත් පමණකි. නිර්වචනය කිරීම සහ සීමා ඇඳීම මත කලාවේ නාභිගත වීම දාර්ශනිකයන් ආකර්ෂණය කර ගැනීමට සමත් වී ඇත, එමෙන් ම ඔවුන් සඳහා මේවා හුදෙක් දර්ශනවාදයේ එක් ක්ෂේත්‍රයක සිට වෙනත් ක්ෂේත්‍රයකට පහසුවෙන් හුවමාරු කළ හැකි ශිල්පීය හා පටිපාටිමය කරුණු පමණක් වේ.

මෙම දාර්ශනිකයන්ගේ ඇස නොගැටුණු දෙය නම්, නිර්වචන තැනීම සහ ප්‍රචලිත කිරීම ආයතනයෙන් පිටත ස්වල්ප බලයක් හා අර්ථයක් ඇති හුදු ආයතනික භාවිතයන් පමණක් ය යන්න ය. වත්මන් නිදසුනක් නම්, ‘විවාහය’ යන්න නිර්වචනය කිරීමට සමලිංගික විවාහ බොහෝ ප්‍රයත්න දැරීම, මෙසේ කර ඇත්තේ, නිවැරදි ව නිර්වචනය වූ විවාහය එක්කෝ සමලිංගිකයන් ඇතුළත් කර ගැනීමට බාධාවක් වන බව හෝ එසේත් නැති නම්, ඔවුන්ගේ අන්තර්කරණය ස්වයං ප්‍රත්‍යක්ෂණයට ලක් කරන බව පෙන්වා දෙමින්, පවතින අර්බුද නිරාකරණය කිරීම සඳහා ය. සමලිංගික විවාහ පිළිගන්නේ ද නැද්ද යන්න මෙම නිර්වචන මත රඳා නොපවතී: නිර්වචන යනු, මින් කවර හෝ දිශාවකට දැනටමත් සිය මනස සකස් කර ගත් අය අතර පවතින සටනේ හුදු ආයුධ පමණකි. තවද, මෙම සන්දර්භයෙන් පිටත දී කිසිවෙකු විවාහය නිර්වචනය කිරීම පිළිබඳ ව එතරම් කරදර නොවේ.

නිර්වචන ආණ්ඩු කරන්නේ නැත – කළත් ඒ කලාතුරකිනි. නිල බලවාදී සන්දර්භයන් මීට එක් පරස්පර බවක් සපයයි. උදාහරණයක් වශයෙන්, තීරු බදු ගෙවීමේ කටයුතුවල දී, රේගු නිලධාරීන් ‘පුරාවස්තු,’ සාමාන්‍යයෙන් නිර්වචනය කරන්නේ අඩු තරමින් අවුරුදු සියයකට වත් වඩා පැරණි ඒවා ලෙසට ය. මෙය පෞරාණික වස්තු විකුණන වෙළඳසැල් අනුගත වන නිර්වචනයක් නොවන අතර මෙය කිසිවෙකුටවත් ප්‍රශ්නයක් නොවේ. අප සියල්ලන් දන්නා පරිදි බදු රීතීන් බරපතළ ප්‍රතිඵල වලින් යුත් නිර්වචනවලින් පිරී ඇත. විද්‍යාව ද අවශ්‍ය විට දී නිර්වචන ප්‍රයෝජනයට ගනී. එනමුත් පිරිනිම් කලා වස්තූන් වශයෙන් සැලකීම මනා යැයි සිතන තුරු කලාව නිර්වචනය පිළිබඳ ව තිබුණේ අඩු සැලකිල්ලක් යැයි කීම අතිශයෝක්තියක් නොවේ. විශේෂයෙන් කලාව අතිශය වැදගත් කොට සැලකූ අය අතර, කලාව පිළිබඳ පශ්චාත් ඩුෂාම්පියානු දාර්ශනිකයන්, සමලිංගික විවාහවලට පාක්ෂිකයන් හා ප්‍රතිපාක්ෂකයින් මෙන් ම, ඔවුන්ගේ දාර්ශනික විමර්ශනයන් හි කේන්ද්‍රය වූ අඩවියේ සැබෑ ගැටලු වලින් ඔවුන්ගේ අවධානය ගලවන ආකාරයේ ගැඹුරු වාදශිලී ආවේගයකින් මෙහෙය වන ලද බව පෙනේ.

දර්ශනයකින් තොර කලාව

ඩාන්ටේ සහ ඔහුගේ පිරිස යොදා ගත් දාර්ශනික එළැඹුම මඟින් මුළුමනින් ම මඟ හැරුණු තවත් ක්‍රමයක් පිළිබඳව ඉඟියක් ෆ්‍රැන්සිස් ස්පා’ශොට් අපට ලබා දෙයි. අපට මෙය අර්ථ විවරණීය යනුවෙන් හැඳින්විය හැකි ය.

සාම්ප්‍රදායික ව බැලූ කල් හි කලා කෘතියක් “අත්‍යන්ත වශයෙන් අර්ථකථනය කළ හැකි බවත්, එහි නියමාකාර පරිසමාප්තිය යනු එය විචාරය සඳහා ඉදිරිපත් කරන්නා වූ සාරවත් බවේ පරිසමාප්තියක් වීම බවත්” ස්පා’ශොට් අපට පවසයි (The Theory of the Arts, 1982). අර්ථකථනය හැමවිටම විවෘතය, මන්ද, ස්පා’ශොට්ගේ වචනවලින් කිවහොත් “සිතුවමක නිරීක්ෂණය කර සොයා ගත හැකි ඕනෑම දෙයක් වේ ද එය අදාළ ය….. සිත්තම්කරුවාට පවා ඔහුගේ සිතුවම තුළින් අනාවරණය විය හැකි දේ කල් තබා නිශ්චිත වශයෙන් නම් කළ නොහැක.” ස්පා’ශොට් මෙහි දී ඉස්මතු කරන්නේ කලාවේ සුවිශේෂීයත්වය පමණක් නොව, එනමුත් එහි ගම්‍යාර්ථය හරහා, කලාව අත්දැකීමේ සූවිශේෂීයත්වයක් ය. මෙහි දී කේන්ද්‍රීය වන්නේ, සංස්ථායිකවාදීන් ඉදිරිපත් කළ එම නොපැහිදිළි තැනැත්තා නොවේ – එනම්, සිය දෑස් පතිත වන ඕනෑම දෙයක් කලාව වශයෙන් නම් කිරීමට බලය ලත් එම ‘කලා ලෝකයේ සාමාජිකයා‘ නොවේ; එසේත් නැති නම්, සිය කෙළවරක් නැති දාර්ශනික ගැටලු කලා කෘතියෙන් බොහෝ ඈතට විහිදුවන දාර්ශනිකයා ද නොවේ; කේන්ද්‍රීය වන්නේ, විවිධ වූ දැනුම් හා විදග්ධ මට්ටම්වලින් කලාව වෙත එන, කලා ලෝකයේ හදවත වන්නා වූ, ලුව හා උෆීසි වෙත පැමිණෙන ප්‍රේක්ෂයන් ය. පශ්චාත් ඩුෂාම්පියානු කලාව උච්චතම ස්ථානයකට පත් වූ පසුව වුවත්, ‘සාම්ප්‍රදායික කලාව’ වශයෙන් කතාබහට ලක් වන්නේ බොහෝ මහජන කලාගාරවල දක්නට ලැබෙන දේ ය. කෙළින් ම කිවහොත්, මෙම ලෝකයට අවශ්‍ය වන චිත්‍ර ශිල්පීන්ට, මූර්ති ශිල්පීන්ට හා ඔවුන්ගේ කලා කෘති නරඹන්නන් හට කලාව පිළිබඳ දර්ශනවාදයකින් තොරව ඉතා හොඳින් පැවතිය හැක.

උෆීසි කලාගාරය, Uffizi Gallery
ෆ්ලොරන්ස්.

ලූව Louvre පැරිසිය

ඊඩිපස් රෙක්ස්

ප්‍රේක්ෂකයාගේ කේන්ද්‍රීය බව හඳුනා ගැනීමේ දී ප්‍රබෝධයකින් තොර න්‍යායවාදීන් ට කිසිවක් ප්‍රකාශ කළ නොහැකි වූ එකදෙයක් පිළිගැනීම අවශ්‍ය වේ: එනම්, සිත්තම්කරණය නොව, සිතුවම් හා අභිමුඛ වීමේ දී ඇති වන හුදු ආස්වාදයේ ස්වභාවය යහපත් දිවි පැවැත්මේ කොටසක් වශයෙන් එය නැවත නැවත සොයා යාමට අප පොළඹවන්නා වූ එම අත්දැකීම, මෙම අත්දැකීමේ සුවිශේෂීභාවයේ එක අංගයක් වන්නේ මෙය යි; අපට, උදාහරණ වශයෙන්, Oedipus Rex, Les Desmoiselles d ‘Arignon හෝ මාහ්ලර් ගේ ‘තුන්වන සිම්ෆනිය‘ සම්බන්ධයෙන් අප තුළ ඇති වන අත්දැකීමේ සම්පූර්ණ වශයෙන් පැහැදිලි වාර්තාවක් දීම කළ නොහැකි දෙයකි. එබඳු වාර්තාවක් දීමට අප තුළ ඇති නොහැකියාව අප එම කලා කෘති නිසා භාවමය වශයෙන් සලිත වූ මට්ටමේ හෝ අප වින්දනය කරන සන්තුෂ්ටියේ මට්ටමේ කිසිදු අඩුවක් කරන්නේ නැත. ඇත්තෙන් ම, මීට පරස්පර දෙයයි සත්‍ය වන්නේ. තවද, මින් කලාව කෙරෙහි ඇති එළඹුමේ නොගැඹුරු බවක් සලකුණු නොකරයි. මියුසි ඩී ඕසේ වෙත යන ප්‍රේක්ෂකයකු සෙස්ආන්ගේ එක ලඟ එල්ලූ නිසල රූ දෙකක් හා අභිමුඛ වීමේ දී, එකක් සන්තුෂ්ටියක් හා තෘප්තියක් තමාට ගෙනෙන බවත් අනෙක භාවමය වශයෙන් තමා දැඩි ලෙස සලිත කරන බවත් දැනගනු ඇත. මෙම අනුභූතීන් මැනීමට මෙම ප්‍රේක්ෂකයාට න්‍යායක් සතු නොවනවා පමණක් නොව, යම් සූවිශේෂී අදහසකින් න්‍යායයක අඩුවක් නැතැයි යන්න ද ඒ හා සමානව ම සත්‍ය වේ.

මාහ්ලර් ගේ ‘තුන්වන සිම්ෆනිය‘

සෙස්ආන්ගේ නිසල රූ

සෙස්ආන්ගේ නිසල රූ

කොන්ස්ටබල්ගේ භූමි දර්ශන

පෙට්ටියෙන් පිටත

ඩාන්ටෝ පවසන ආකාරයට, සංස්ථායික ගුරුකුලයේ කලාව පිළිබඳ දාර්ශනිකයා “බ්‍රිලෝ පෙට්ටියක් සහ බ්‍රිලෝ පෙට්ටියකින් සමන්විත කලා කෘතියක් අතර වෙනස ඇති කරන දෙය වන්නේ කලාව පිළිබඳ එක්තරා න්‍යායක් බවත් එම වස්තුව කලා ලෝකයට ඔසවා තබන්නේත් එය එහි සැබෑ තත්ත්වයට ඇද වැටෙන්නට නොදී තබා ගන්නේත් එම න්‍යායයයි” යන්නත් පැවසීම පැහැදිලි ලෙස නිවැරදි ය. එනමුත් සම්ප්‍රදායට අදාළව මෙම අදහසේ අනුචිත බව අනාවරණය කිරීමට අපට ඇසිය යුත්තේ, ‘Le dejeuner sur I’herbe’ එයට ආධාරකය සැපයූ ‘ගම්‍ය න්‍යාය’ නිෂ්ප්‍රභ වූ අවස්ථාවක දී එය ‘ඇද වැටෙන්නේ’ කුමන සැබෑ තත්ත්වයකට ද යන්න යි. කෙටියෙන් කිවහොත්, බ්‍රිලෝ පෙට්ටියට සංස්ථායික ගුරුකුලය සපයන ආධාරකය අවශ්‍ය වේ. එනමුත් ‘Le dejeuner’ කොන්ස්ටබල්ගේ භූමි දර්ශන හා සෙස්ආන්ගේ නිසල රූ සිතුවම් මෙන් ම, එය කලාව වශයෙන් පිහිට වූ ‘ගම්‍ය න්‍යායට’ කුමක් වුව ද එහි සාරවත්භාවය සහ ජීවාත්මය රඳා ගනු ඇත. දාර්ශනිකයාට, සෞන්දර්යාත්මක අත්දැකීමේ බාහුල්‍යතාවය වෙනුවට ලෝකයේ වඩාත් ම හිස් වස්තූන් උසස් කර දැක්වීම අනුමත කරනවා ට වඩා, කලාව හා එය ඉදිරිපත් වන ලෝකයේ සූවිශේෂීභාවය අතර පවතින සංකීර්ණ සම්බන්ධතා දෙස අලුතින් බැලීමට කාලය එළැඹ ඇතැයි මින් ඇඟ වේ.

මෙය අපට මුල් ඩුෂාම්පියානු ඉඟිය තුළ එහි සුවිශේෂීයත්වය වැඩි කර දක්වන න්‍යාය ප්‍රසාදය තුළ තිබෙනවාට වඩා වැඩි ජීවාත්මයක් තිබෙන බව හඳුනා ගැනීමට ඉඩ සලසනු ඇති අතර, පිරිනිම් ‘නිහඩවම බටහිර කලාවේ සියවස් ගණනාවක් යටපත් කර ඇතැයි’ යන ප්‍රකාශයට සමාව දෙමින් නොසලකා හැරීමට ඉඩ සලසයි.෴

රෝයි ටර්නර් බ්‍රිටිෂ් කොළම්බියා විශ්ව විද්‍යාලයේ සම්මානිත මහාචාර්යවරයෙකි. පෙන්ගුවින් පළකළ Ethnomethodology කෘතිය සංස්කරණය කලේ ඔහුය.

අනුවර්තනය: චමත්කා සහ දිමුතු

මෙම පරිවර්තනය © ‘කතිකා‘ අධ්‍යයන කවය. සියළු හිමිකම් සපුරා ඇවිරිණි.
අවසරයෙන් තොරව උපුටා පළ කිරීම තහනම්. අවසර සඳහා ඉල්ලීම් ‘කතිකා‘ වෙත යොමු කරන්න.

පහත පළවන්නේ මුල් ඉංග්‍රීසි ලිපිය යි.

Did Duchamp’s Urinal Flush Away Art?

Roy Turner scorns the fact that after Duchamp, critics have questioned the status of ‘traditional’ Western art, making the act of designation the sole determinant of art.

In hearing the music of the young Mozart, an obscure eighteenth century composer is reported to have said, “This young man will cause us all to be forgotten.” In 1977, evaluating the influence of such works by Marcel Duchamp as a bicycle wheel mounted on a stool and a urinal signed ‘R. Mutt’ and captioned ‘Fountain’, author and art critic Calvin Tomkins declared that Duchamp had “quietly undermined several centuries of Western art with his readymades.” Mozart’s contemporary was mostly right. Was Tomkins just plain wrong?

The Louvre and the Uffizi are alive and well: it was not traditional painting that took it on the chin after Duchamp, but the philosophy of art. This consequence of Duchamp’s readymades is hinted at in Tomkin’s further remark that “Duchamp seemed to be implying that… the artist was merely someone who signed things” (The World of Marcel Duchamp, 1966). And there was a momentous shift of interest in the discourse of aesthetic philosophers, from art itself – what draws viewers into the gallery – to considering some version of signing things as the primal artistic act. The new discourse was founded on the necessity of finding a way of defining art which would permit the readymades to live comfortably side by side with Rembrandt’s portraits and Constable’s landscapes. Thus, at the very moment when sceptical inquiry was clearly in order, a new current in the philosophy of art began to build a theoretical edifice that surrendered the opportunity to reflect fruitfully upon the startling implications of the readymade.

It is clear that Duchamp’s submission of the urinal to a New York exhibition in 1917 was a profoundly witty gesture. As a gesture it had an enormous capacity to disturb those described by Nietzsche as ‘cultured philistines’, and identified by the complacency and smugness they brought to their understanding of art, in particular of the ‘old masters’. As a gesture, Fountain had neither the capacity to undermine Western art nor to provoke a crisis in its definition: it is surely obvious that it is essential for the success of the gesture as a witty and provocative act that the object precisely not be an art object. What is to be appreciated is not the object itself, but the provocation of placing it in an environment normally reserved for painting and sculpture. Duchamp himself denied aesthetic properties to the readymades, even going so far as to say that they need not even be seen. Could he have been any clearer? (Later it became equally unnecessary to ‘hear’ John Cage’s 4’33” – four and a half minutes of silence ‘played’ on a piano.)

Taking The Urinal

The philosophy of art capitulated when it failed to see that its task was to ask “Is the unexamined ‘work of art’ worth viewing?” or to reflect upon the significance and consequences of submitting bicycle wheels and urinals to art exhibitions. Scepticism yielded to dogmatic closure, following a line of spurious reasoning: if a urinal appeared in a collection of art objects, it must be an art object – despite the fact that it possessed no such status outside of the gallery. (By contrast, Manet ’s Le déjeuner sur l’herbe would still have been an art object had it been hung above a urinal in the men’s room.) As Nigel Warburton puts it, “The idea that all works of art must be the product of the artist’s hand, or that they must be aesthetically beautiful or emotionally profound, is hard to sustain once works like Fountain have been accepted into the mainstream” (The Art Question, 2003). In that case, what made it an art object must be, as Tomkins had it, because “the artist was merely someone who signed things.” Hence whatever the artist signed, or submitted for exhibition, was ipso facto art. In short, the philosophy of art now proclaimed an astonishing doctrine: no qualities or attributes of the object need be consulted, nor were there any criteria for evaluating things designated as art. The obvious consequence was spelled out by Donald Kuspit: “Anyone can become a ‘serious artist’, for there are no longer serious criteria for determining seriousness in art.” Did Picasso ‘designate’ Les Demoiselles d’Avignon as a work of art? Well, yes, insofar as he submitted it for exhibition. But first he painted it.

What a healthy sceptical response might look like is suggested by Ian Ground’s comment on Carl Andre’s set of ‘unworked fire bricks’, which, Ground declared, “was not a work of art in the same way that a glass of water or someone’s auntie or a pile of old newspapers lying in a cupboard are not works of art. Such things are not works of art in the same way that animals are not astronomical events and cauliflowers are not kings” (Art or Bunk?, 1989). This is not the final word, of course, but it should not be ignored. It has the merit of speaking for common sense; and if common sense is to be overcome, surely it is necessary to provide a winning argument against it.

Nevertheless, the amorphous ‘institutionalist’ school of philosophers of art, chiefly Arthur Danto and George Dickie, greeted the work of Duchamp and his heirs with considerable unquestioning enthusiasm. People might have been puzzled or made suspicious by commonplace objects masquerading as bona fide residents of galleries and exhibitions; but those who might have been expected to lead the inquiry into these concerns instead appeared to have become lobbyists for conceptual art. Danto could not get on board the Duchamp bandwagon fast enough: if there were problems with the diaspora of bathroom and kitchen art objects, those problems rested not with the object or the would-be artist, but with the viewer, who lacked theoretical savvy. “What makes the difference between a Brillo box and a work of art consisting of a Brillo box,” Danto tells us, “is a certain theory of art. It is the theory that takes it up into the world of art, and keeps it from collapsing into the real object which it is ” (in Stephen David Ross (Ed), Art and Its Significance, 1994). Danto is content to issue the Brillo box a passport to permit it to migrate to the gallery, where, perhaps, one might rent the theory along with the audio-guide. And the theory is no more to be questioned than the Brillo box. Unlike the practice of other domains – science, for example – the theory’s consequences need not be taken into account in assessing its persuasiveness. One consequence of accepting such monopolising theorising is the infamous Tate awards.

Arguably, the institutional theory of art, in all its variations, has created a new class of cultured philistines. Too hip to bother with the old masters, this new generation of complacent gallery-goers prides itself on ‘getting it’ when confronted by dead sharks, unmade beds or bicycle wheels. They have been instructed that ‘their’ art is essentially cerebral, that the appropriate response to, say, the Tate’s annual Turner Prize exhibit, is a knowing smile. As Jed Perl has succinctly put it, viewers contemporary with the Duchamp legacy have “grown up regarding this as standard fare [and are] going to believe that they should take art in quickly, instantaneously, all at once.” The fact that much contemporary art, in Perl’s words, “has not exactly encouraged anybody to look long or hard” is hardly surprising in light of Danto’s remark that “the suggestion [is] almost irresistible that philosophy and art are one, and the reason there is a philosophy of art is because philosophy has always been interested in itself” (Eyewitness: Reports from an Art World in Crisis, 2000). What’s to look at?

Gesture Politics

Danto clearly wants the Brillo box to attain the status of art, seeing in its appearance a highly desirable change in the connection between philosophy and art following on the readymades – a change which occurred when “art itself evolved in such a way that the philosophical question of its status has become almost the very essence of art itself” (The Transfiguration of the Commonplace, 1981). It seems to follow that whatever other interest in or knowledge of art the philosopher may possess can be shelved when he approaches art chiefly as a domain posing interesting philosophical questions as to its own logic. It isn’t hard to see that one could join the ‘debate’ provoked by Dickie and company without having any knowledge of or interest in art: all one needs is to have read the literature and have a taste for polemic. Art’s focus on definition and boundary-drawing has attracted philosophers for whom these technical and procedural matters are simply transferable from one field of philosophy to another.

Unnoticed by these philosophers is that the forming and promulgating of definitions is itself an institutional practice, with little power or meaning beyond the institution. A current example: the idea of same-sex marriage has spawned many attempts to define marriage, supposedly to resolve conflict by demonstrating that marriage properly defined either provides a barrier against the inclusion of gays or makes their belonging self-evident. But whether or not gay marriage is accepted doesn’t turn on these definitions: the definitions are weapons in the battle between those whose minds have already been made up in either direction. And nobody worries much about defining marriage outside of this context.

Definitions don’t – or rarely – rule the roost. Bureaucratic contexts provide an exception. For purposes of paying duty, for example, customs agencies typically define antiques as objects at least a hundred years old – not a definition antique stores abide by, to no one’s confusion. Tax codes are full of definitions that have bite, as we all know. Science, too, makes necessary use of definitions. But it would not be too much of an exaggeration to say that until it was thought desirable to treat the readymades as art objects, there was little concern with defining art, least of all amongst those to whom art was most important. Post-Duchampian philosophers of art, it seems, like proponents and opponents of same-sex marriage, are propelled by a deeply polemical impulse which distracts them from the real issues of the domain which is the focus of their philosophical investigations.
Art Without Philosophy Francis Sparshott gives us a glimpse of quite another tack which the philosophical approach taken by Danto and company utterly ignores, and which we might call the hermeneutic.

Sparshott tells us that it is essential to the work of art as understood by the tradition that it “is inherently interpretable; its typical perfection is a perfection of richness that lends itself to commentary” (The Theory of the Arts, 1982). Interpretation is always ‘open’, since, in Sparshott’s words, “in a painting anything that may ever become detectable may become relevant… Even the painter cannot specify beforehand exactly what will be discoverable in his painting.” Sparshott is pointing here not only to the particularity of art, but also, by implication, to the particularity of the experience of art. Central here is not the shadowy figure posited by the institutionalists – the ‘member of the art world’ who is empowered to designate whatever his eye falls on as a work of art; or the philosopher whose endless definitional disputes proceed far from the presence of art; but the denizens of the Louvre and the Uffizi – those viewers who come to art with varying degrees of knowledge and sophistication, and who constitute the heart of the art world. What is spoken of as ‘traditional art’ when post-Duchampian art is exalted, is after all a reference to what is to be found in most public galleries. Crudely put, for this world, both painters, sculptors, and the viewers of their works can perfectly well exist in the absence of the philosophy of art.

Recognition of the centrality of the viewer requires us to acknowledge what the joyless theoreticians have nothing to say about: the sheer enjoyable character of the encounter with paintings – not with painting: the kind of experience which leads us to seek it out repeatedly, as part of the good life. An aspect of the particularity of this experience is this: we simply cannot give a fully explicit account of our experience of, for example, Oedipus Rex, Les Demoiselles d’Avignon, or Mahler’s 3rd Symphony, to include other arts too. Our inability to give such accounts does not lessen the degree to which we are moved or experience pleasure – indeed, the opposite is true. Nor does it signify shallowness in the approach to art. A visitor to the Musee d’Orsay, confronting two Cezanne still-lifes hung side by side may find one pleasurable and satisfying, while the other is intensely moving. Not only does the viewer not possess a theory to account for these experiences, but it is equally true that in no significant sense is such a theory missing.

One whose engagement with art springs from a desire to explore the ‘perfection of richness’ praised by Sparshott is unlikely to be swayed by the assertion that radical modern artists, in Warburton’s words, “see their predecessors as implying a theory of art that they neatly refute with a well-chosen counterexample.” (Is the salon de refusés to be replaced by a salon de refutés?) Grant that the ‘predecessors’ and their viewers have been refuted. What then? The paintings remain. Art is not refuted. What could it mean to ‘refute’ a Cezanne still-life?

Outside the Box

The philosopher of art of the institutional school is surely right to say, as Danto puts it, that “What makes the difference between a Brillo box and a work of art consisting of a Brillo box is a certain theory of art. It is the theory that takes it up into the world of art, and keeps it from collapsing into the real object which it is.” But to expose the irrelevance of this idea when attributed to the tradition, we have only to ask what ‘real object’, Le déjeuner sur l’herbe ‘collapses into’ when the ‘implicit theory’ which supported it is refuted.

In short the Brillo box needs the life-support provided by the institutional school, whereas Le déjeuner, like Constable’s landscapes and Cezanne’s still-lifes, retains its richness and vitality whatever becomes of the ‘implicit theory’ said to have grounded it as art. Perhaps this suggests that it is time for the philosopher to take a fresh look at art ’s complex connections with the particularity of the world in which it makes its appearance, rather than endorsing the elevation of that world’s most banal objects at the expense of the plenitude of aesthetic experience. This would permit us to recognise that there is more vitality in the original Duchampian gesture than there is in the edifice of theory inflating its significance, and that we can mercifully ignore the claim that the readymades have “quietly undermined several centuries of Western art.”

© Roy Turner 2008

Roy Turner is Professor of Sociology Emeritus, University of British Columbia. He has published numerous articles in professional journals and edited Ethnomethodology, published by Penguin.


Did Duchamps Urinal Flush Away Art


philosophynow
Issue 67, May/June 2008