රජයේ විශ‍්‍රාම වැටුප් යෝජනා ධවල පති‍්‍රකාවක් ලෙස ප‍්‍රකාශයට පත් කරන්න – ලංකා කම්කරු සම්මේලනය

ටී.එම්.ආර්. රසීඩින්

ටී.එම්.ආර්. රසීඩින්

රජයේ විශ‍්‍රාම වැටුප් යෝජනා ධවල පති‍්‍රකාවක් ලෙස ප‍්‍රකාශයට පත්කර
වැඩපල මට්ටමේ සංගනනයක් පවත්වනු – ලංකා කම්කරු සම්මේලනය

ගරු අගමැතිතුමා 2015 නොවැම්බර් මස 5 වැනිදා පාර්ලිමේන්තුවේදී ආණ්ඩුවේ මධ්‍ය වාර ආර්ථික ප්‍රතිපත්තිය ප්‍රකාශයට පත් කරන අතරතුර අනෙක් දේ අතර පහත ප්‍රකාශයද කළේය: “ සේවක අර්ථ සාධක අරමුදල සහ සේවක භාරකාර අරමුදල සුරක්‍ෂිත කිරීම සඳහා ද අප පියවර ගන්නවා. ඒ අරමුදල් දෙක එකට එක් කොට ජාතික විශ්‍රාම පාරිතෝෂිත අරමුදල’ නමින් නව අරමුදලක් පිහිටුවනවා. ඒ අනුව රුපියල් ත්‍රිලියන 1.7 ක වත්කම් මේ යටතට පත්වෙනවා. අර්ථසාධක හා භාරකාර අරමුදලට සිදු කළාක් මෙන් නව අරමුදලෙහි මුදල් එක් එක් දේශපාලනඥයන්ට හෝ නිලධාරීන්ට අවශ්‍ය පරිදි නාස්ති කරන්නට අප ඉඩ දෙන්නේ නෑ. එහි පාලන කටයුතු සඳහා අධ්‍යක්‍ෂ මණ්ඩලය පත් කරන්නේ ව්‍යවස්ථාදායක සභාවේ අනුමැතිය ඇතිවයි. අරමුදල සුපරීක්‍ෂණය කිරීමේ වගකීම මහජන ධන භාරයට පැවරෙනවා. ඒ නිසා ආණ්ඩු, ඇමැතිවරු, පක්‍ෂ හා නිලධාරීන් වෙනස් වීම් මත මේ කටයුතුවල වෙනසක් සිදු වන්නේ නැහැ. ජනතා ඉතුරුම් නාස්ති වන්නේද නෑ. ජනතාවට ප්‍රතිලාභ ලැබෙන පරිදි එකම ප්‍රතිපත්තියක් මත ඉදිරියටම කටයුතු සිදු කෙරෙනවා.”

මෙය සැබැවින්ම ප්‍රශංසනීය අරමුණක් නමුත් මෙම ක්‍රියාදාමයේදී අමතක වෙමින් තිබෙන දෙය නම් මෙම මුදල් රටේ වැඩකරන ජනයා අයත් බවත් සේවක අර්ථ සාධක අරමුදල සහ සේවක භාරකාර අරමුදලෙහි ඇති ඔවුන්ගේ පුද්ගලික ගිණුම් වල තැන්පත් කර ඇති බවත් මහ බැංකුව මෙම අරමුදල් වල භාරකරුවා ලෙස සේවය කරන බවත්ය.

සේවක අර්ථ සාධක අරමුදල රාජපක්ෂ පාලනය යටතේ උග්‍ර පීඩනයකට ලක් වූ බව ප්‍රසිද්ධ කරුණකි. වර්තමානයේ ඇති වෙමින් තිබෙන තත්වය පසුගිය පාලනයේ අධම ක්‍රියා නිවැරදි කිරීමක් නොවන අතර මෙම අරමුදල් දෙක එයට දායක වී ඇති එහි සාමාජිකයන්ගේ කැමැත්තකින් තොරව මහ බැංකුවෙන් නිදහස් කර රු. ත්‍රිලියන 1.7 ක් පෞද්ගලික කළමනාකරුවන් පිරිසකට අත්කර දෙමින් විශ්‍රාම වැටුප් අරමුදලක් බවට පරිවර්තනය කිරීමකි. රාජපක්ෂ රෙජිමය කලා වූ ව්‍යාපාරික ගජ මිතුරන් වෙනුවෙන් සේවක අර්ථ සාධක අරමුදල අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීමෙන් හටගෙන තිබෙන වගකීම් රහිත කළමනාකරණ ක්‍රියා වැළැක්වීම උදෙසා සංචිත අරමුදල් ආයෝජනය හා සම්බන්ධ නියාමන මූලධර්ම යළි පරීක්ෂා කිරීම ගැන ලංකා කම්කරු සම්මේලනයේ විරෝධයක් නැත.

ලංකා කම්කරු සම්මේලනය සේවක අර්ථ සාධක අරමුදලේ හා සේවක භාරකාර අරමුදලේ සාමාජිකයන්ට ඒවායේ ප්‍රතිලාභ පුළුල් කිරීම සම්බන්ධයෙන් පෙනී සිටියි. මෙයට ස්වේච්ඡා විශ්‍රාම වැටුප් ක්‍රමය සහ විරැකියා සහන ප්‍රතිලාභයක් ද ඇතුලත් විය යුතුය. මීට අමතරව විපත් සහ ආබාදිත කාල වලදී මෙන්ම මෙම අරමුදල් වලට අයත් මියගිය සාමාජිකයන්ගෙන් යැපෙන්නන්ට අදායම් සුරක්ෂිතතාවක් සැපයීම ද විය යුතුය. මෙය සිදුවිය යුත්තේ අරමුදල මෙහෙයවීම අධ්‍යයනය කිරීමේ විශ්වසනීය ත්‍රෛපාක්ෂික දේහයක් මගිනි. එහිදී මහ බැංකුව අයිතීන් පාලනය නොකරන අතර මුදල් වල භාරකරුවා විය යුතුය.

මෙම අවශ්‍යතා ප්‍රමාණවත් පරිදි පවතින ක්‍රමය තුළ වඩා ශක්තිමත් කරන ලද අවදානම් කළමණාකරන පියවරයන්ගෙන් ඉටු කර ගත හැක.

ලංකා කම්කරු සම්මේලනය වයස් ගත අය සඳහා විශ‍්‍රාම වැටුපක් ලබාදීම රජයේ වගකීම බව දැඩිසේ විශ්වාස කරයි. එය රජයේ වගකීමක් සේ සැළකිය යුතුය.

මහ බැංකුව මෙම අරමුදල් දෙක සඳහා ඉතා නිරුපද්‍රිත සහ සුරක්ෂිත ස්ථානය බව ලංකා කම්කරු සම්මේලනය බලවත් ලෙස විශ්වාස කරයි. රජය තුළ සමහරුන් පුද්ගලික ලාභය සඳහා වූ ධනවාදී සංවර්ධනයට අනුබල දීමට ප්‍රාග්ධන වෙළඳ පොලට රුකුලක් ඇතිවන පරිදි රු. ත්‍රිලියන 1.7 ක් මුදාහැරීමේ අවිචාරවත් කඩිමුඩියක සිටින්නේ අරමුදලේ දීර්ඝ කාලීන පැවැත්ම අනතුරේ හෙලමිනි. ලංකා කම්කරු සම්මේලනය රජයෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ මෙම අරමුදල් වල සාමාජිකයන් වන රටේ වැඩකරන ජනයාට සේවක අර්ථ සාධක අරමුදල සහ සේවක භාරකාර අරමුදල විශ්‍රාම වැටුප් අරමුදලක් බවට පරිවර්තනය කිරීමේ රජය ගෙන ඇති සැලසුම් වල සම්පූර්ණ විස්තර හෙලි කරන ලෙසයි. රජය යෝජිත කෙටුම්පත ධවල පත්‍රිකාවක් ලෙස ප්‍රසිද්ධ කල යුත්තේ මෙම අරමුදල් වල සාමාජිකයන්ට ප්‍රතිලාභ මෙන්ම මෙම අරමුදල් පුද්ගලික අංශයට පැවරීමේ රජයේ යෝජනාවලින් ගම්‍යවන දේ අධ්‍යයනය කිරීමට පහසු වන පරිදිය. ලංකා කම්කරු සම්මේලනය මෙහිදී පෙන්වා දීමට කැමති වන්නේ රජයේ යෝජනාවලිය පිළිබඳ මෙම අරමුදල්වල සාමාජිකයන්ගේ කැමැත්ත අකමැත්ත විමසා බැලීමේ වැඩපල මට්ටමේ සංගනනයක් පැවැත්වීමේ යාන්ත්‍රණය කම්කරු දෙපාර්තමේන්තුව සතුව ඇති බවය. රජය මෙහිදී විනිවිදභාවයෙන් බැඳී සිටිය යුතු වන්නේ මෙම මුදල් අයිති වන්නේ රජයට නොව මෙම අරමුදල් වල සාමාජිකයන්ට නිසාය.

රජයේ තීන්දු අත්තනෝමතික ලෙස වැඩකරන ජනයා මත බලෙන් පැටවීමේ ඕනෑම ප්‍රයත්නයක් රටේ සංවිධානාත්මක වැඩකරන ජනයාගේ දැඩි විරෝධයට හේතුවන ප්‍රකෝපනයක් ලෙස සළකනු ඇති බවට ලංකා කම්කරු සම්මේලනයට කිසි සැකයක් නැත.

ටී.එම්.ආර්. රසීඩින්
නියෝජ්‍ය ප‍්‍රධාන ලේකම්
ලංකා කම්කරු සම්මේලනය

2015 නොවැම්බර් 17

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s