විප්ලවයක් බවට පත් විය හැකි කැරැල්ලක් – අහිලන් කදිර්ගාමර්

“….ලුවී බොනපාට්ගේ 18 වන බෲමරයේ කාල් මාක්ස් 1848 අසාර්ථක ප්‍රංශ විප්ලවය ගැන මෙම ආරම්භක පේළි ලිවීය: “ලෝක ඉතිහාසයේ ඉතා වැදගත් සියලු සිද්ධි සහ පුද්ගල චරිත දෙවරක් සිදු වන බව හේගල් කොතැනක හෝ ප්‍රකාශ කරයි. ඔහුට එකතු කිරීමට අමතක විය: පළමුවතාව ඛේදවාචකයක් ලෙස, දෙවන වර  විගඩමක්  ලෙස. මාක්ස් සඳහන් කළේ නැපෝලියන් ත්‍රාසජනක ලෙස රාජ්‍ය බලය අල්ලා ගැනීමේ ඛේදවාචකය සහ දශක ගණනාවකට පසු ඔහුගේ බෑණනුවන් වන ලුවී බොනපාට් එවැනිම නායකයෙකු යැයි ප්‍රකාශ කිරීමේ විගඩම ගැන ය. ශ්‍රී ලංකාව තුළ, 1977 දී ජේ.ආර්. ජයවර්ධන බලයට පත්වීම, විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය නිර්මාණය කිරීම, නව ලිබරල් ප්‍රතිපත්ති ආරම්භ කිරීම, සීතල යුද්ධය මධ්‍යයේ ඔහු එක්සත් ජනපදය සමඟ පෙලගැසීම සහ සංවිධානාත්මක කම්කරුවන් සහ දෙමළ සුළුතරය මර්දනය කිරීම සිවිල් යුද්ධයෙන් අවසන් විම  විනාශකාරී ඛේදවාචකයක් විය. ජයවර්ධනගේ බෑණනුවන් වන වික්‍රමසිංහ මහතාට දැන් ජනාධිපතිකම ඩැහැ ගැනීම, ජනතා ව්‍යාපාරය මර්දනය කිරීම සහ නව ලිබරල් ව්‍යාපෘතිය ඉදිරියට ගෙන යාමේ මහා අභිලාෂයන් ඇත. එය සෑම කෝණයකින්ම  ප්‍රහසනයකි. ජයවර්ධනට තිබූ සමාජ හෝ දේශපාලන පදනම වික්‍රමසිංහ මහතාට නැත. රටපුරා ඇති වූ විරෝධතා සමඟ මහජන ව්‍යාපාරය දේශපාලනික වශයෙන් වඩාත් සවිඥානක වී ඇත. එමෙන්ම ගෝලීය නව ලිබරල් ව්‍යාපෘතියම දැන් අර්බුදයක පවතී. වික්‍රමසිංහ මහතා තේරී පත් වුවද, ඔහුගේ ධුර කාලය තරඟකාරීව පවතිනු ඇති අතර, එය පැවතිය හැක්කේ මීළඟ විරෝධතා රැල්ල දක්වා පමණි...”

නව සමාජ ගිවිසුමකින් තොරව, ශ්‍රී ලංකාවේ වැඩ කරන ජනතාව සමඟ  සීමාවකින් තොර ගැටුමක් ඇති විය හැකිය.

මහජනතාවගේ මහා කැරැල්ල ශ්‍රී ලංකාවේ අත්තනෝමතික ජනාධිපතිවරයකු බලයෙන් පහ කර ඇතත් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කර නැත. ඇත්ත වශයෙන්ම, ජූලි 18 වන දින, වැඩබලන ජනාධිපති ලෙස වැඩ භාරගෙන දින කිහිපයක් ඇතුළත, රනිල් වික්‍රමසිංහ ජූලි 20 වන දින ජනාධිපතිවරයෙකු සඳහා ඡන්දය දීමට නියමිත පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම සඳහා යැයි කියා හදිසි අවස්ථාවක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

නව සමාජ ගිවිසුමක්

 විධායක බලතල අනිසි භාවිතය ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රශ්නවල සාපයක් වී ඇත. මේ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍ර විරෝධී ආයතනයෙන් රට මුදවා ගැනීමට මීට වඩා අවස්ථාවක් පසුගිය දශක හතර තුළ තවත් නොතිබුණි. එසේ නම් ලිබරල් ප්‍රතිසංස්කරණවාදීන් සහ නීති සම්පාදකයින් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කිරීමට මෙතරම් මැලි වන්නේ ඇයි? මේ කලබලකාරී කාල වකවානුවේ නීතියේ, සාමයේ සහ දේපළවල භාරකරුවා ලෙස විධායක ජනාධිපති ධූරය ප්‍රක්ෂේපණය කෙරෙන නිසාය. ශ්‍රී ලංකාව සිටින්නේ විශාල කැරැල්ලක මොහොතක නමුත් එය විප්ලවයකින් බොහෝ දුරස් ය, මන්ද විප්ලවයක් මගින් දේපල සබඳතා ඇතුළු අපගේ මූලික සමාජ සම්බන්ධතා වෙනස් කිරීමට සිදුවනු ඇත. එසේ වුවද, වීදි බැස උද්ඝෝෂණ කරන සහ රාජ්‍යයේ ඉහළම තනතුරුවල වාඩි වී සිටින ජනතාව අතර රැඩිකල් විඥානයක් මතුවෙමින් තිබේ. එවැනි ජනතා බලයක්  අරාජිකත්වය, අවනීතිය සහ දේපළ විනාශය ගැන අනතුරු ඇඟවීමට ඉක්මන් වන ලිබරල් පාර්ශ්වයන් සහ ජාත්‍යන්තර ක්‍රියාකාරීන් අධෛර්ය කර ඇත . ඇත්ත වශයෙන්ම, ජනතාවගේ අරගලය පුද්ගලික දේපල අත්පත් කර ගැනීම සහ නැවත බෙදා හැරීම සඳහා ඉල්ලීම් දක්වා වර්ධනය විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, අර්බුදයේ මාස ගණනාවක් පුරා, රජය සහ පාර්ලිමේන්තුවේ විපක්ෂය නැවත බෙදාහැරීම ගැන සාකච්ඡා කිරීම මග හැර ඇත. ධන බද්දක් තබා ඉහළ සෘජු බදු පවා ඔවුන්ට දිරවා ගත නොහැක. ඒ වෙනුවට ඔවුන්ගේ ශක්තීන් යන්නේ ජාත්‍යන්තර පරිත්‍යාගශීලීන්ගෙන් අරමුදල් හිඟාකමින් රට තවත් ණය බරකට තල්ලු කිරීමට ය.නව ලිබරල් ආර්ථික තත්ත්වය රැක ගැනීමට අධිෂ්ඨාන කර ගත් ලිබරල් දේශපාලන සංස්ථාපිතය දේශපාලන ක්‍රියාවලියේ  දී ව්‍යවස්ථානුකූලභාවයට පසුබැසීමට පටන් ගන්නා විට ක්‍රියාත්මක වන්නේ මෙම ගතිකත්වයන්ය. ශ්‍රී ලාංකේය ඉතිහාසයේ දැවැන්තම විරෝධතාවලින් අපේ දේශපාලන ක්‍රමයේ අඩිතාලම දෙදරුම් කෑවේ නැද්ද? මෙය රාජ්‍යය සහ සමාජය අතර සමාජ ගිවිසුම ප්‍රතිනිර්මාණය කළ යුතු මොහොතකි. නව සමාජ  ගිවිසුමක් නොමැතිව, වැඩකරන ජනතාව සමග නොනැසී පවතින ගැටුමක් ඇති වීමට ඉඩ ඇත. 

දේශපාලන පැවැත්ම සඳහා සාධක


පසුගිය මාස හතර තුළ සෑම මොහොතකම, පාර්ලිමේන්තු උපක්‍රම විරෝධතාවලට වල කැපීමට සහ ජනතා විරෝධය වෙනතකට යොමු කිරීමට උත්සාහ කර ඇත. එහෙත් එම උපක්‍රමවලට – අප්‍රේල් මාසයේදී කැබිනට් අමාත්‍යවරුන් ඉල්ලා අස්වීම හෝ මැයි මාසයේදී වික්‍රමසිංහ මහතා අගමැති ලෙස පත් කිරීම හෝ ජූනි මාසයේදී විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය පිළිබඳ දියාරු කරන ලද සංශෝධනයක් සම්මත කිරීමට ගත් උත්සාහයන්  හෝ- අවසානයේ ජනතා ව්‍යාපාරය මුහුණ දී ඇත.ජනතා ව්යාපාරය. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ ධූර කාලය සම්පූර්ණ කිරීම සඳහා පාර්ලිමේන්තුව විසින් ජනාධිපතිවරයකු තෝරා පත් කර ගැනීමට උත්සාහ කරන විට ද එවැනි ගතිකත්වයක් ක්‍රියාත්මක වනු ඇත. මෙවර නිසි පාලනය සහ පවතින තත්ත්වය සුරැකීම සංකේතවත් කිරීමට පැමිණ ඇත්තේ වික්‍රමසිංහ මහතාය. ඔහුගේ ආත්ම අභිලාෂය සහ සමහර බලවත් දේශපාලන සහ ගෝලීය ක්‍රියාකාරීන්ගේ අවශ්‍යතා සමපාත වන්නේ ඔහු පාර්ලිමේන්තුව විසින් තෝරා පත් කරනු ලබන අන්තර්වාර ජනාධිපති ධුරයේ ඉදිරි අපේක්ෂකයා බවට පත් කිරීමෙන්ය. සියල්ලට පසු, බහුතර ජනතා සහාය අවශ්‍ය වන ජනාධිපතිවරණයකදී ඔහුට අවස්ථාවක් නොලැබෙන බව පැහැදිලිය. පසුගිය මැතිවරණයේ දී තම පාර්ලිමේන්තු අසුන පවා දිනා ගැනීමට නොහැකි වූ ඔහු පාර්ලිමේන්තුවට පැමිණියේ දරුණු පරාජයකට ලක්වූ තම එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ  එකම ආසනයෙන් පමණි.

වික්‍රමසිංහ මහතාට රට මෙහෙයවීමට අවශ්‍ය සමාජ හා දේශපාලන පදනමක් නොමැත. රටේ වඩාත්ම අපකීර්තිමත් පාලන තන්ත්‍රයට විවෘතව පිටුබලය දීමෙන් පසු ඔහුට කතා කිරීමට දේශපාලන විශ්වසනීයත්වයක් හෝ සදාචාරාත්මක අධිකාරියක් නොමැත. කෙසේ වෙතත්, ඔහුගේ දේශපාලන පැවැත්ම රඳා පවතින්නේ සැලකිය යුතු කොට්ඨාශ තුනක සහයෝගය මතය. පළමුව, තම පාලනයට එරෙහි මහජන විරෝධයෙන් තම සමාජ පදනම අතුගා දමා ඇති රාජපක්ෂලා සහ ඔවුන්ගේ පක්ෂය වන ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ (SLPP). පක්ෂය ආරක්ෂා කර ගැනීමට රාජ්‍ය බලයේ සුක්කානම දරන කෙනෙකුගේ ඉතා දුෂ්කර අවශ්‍යතාවය දැන් පක්ෂයට තිබේ. දෙවනුව, ජාත්‍යන්තර සම්බාධක හමුදා නායකත්වයේ ඇතැමුන් නොසන්සුන් කරන අතරේ, ප්‍රධාන අණ දෙන නිලධාරියා සහ ඊනියා රණවිරුවා රටින් පලා ගොස් ඇත. තෙවනුව, තම භූ දේශපාලනික අවශ්‍යතා දැකීමට කැමති ජාත්‍යන්තර නියෝජිතයන් ශ්‍රී ලංකාවේ මෙහෙයුම් කළහ. රටට විශාල අනතුරක් ඇත්තේ එතැනය. රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අග්‍රාමාත්‍යවරයා ලෙස පත් කරන විට රාජපක්ෂලා සහ වික්‍රමසිංහ මහතා අතර  ‘දේශපාලන ගනුදෙනුවක්’ ලෙස සැලකූ දෙය දැන් ඔහුගේ අපේක්ෂකත්වයට ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ සහාය දීමත් සමඟ එළිදරව් වී තිබේ. වික්‍රමසිංහ මහතා රාජපක්ෂලාගේ දේශපාලන පදනම මත යැපෙන බැවින් දේශපාලනය අන්තයටම දූෂිත කරමින් ඔවුන් ආරක්ෂා කරමින් ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතා ඉදිරියට ගෙන යනු ඇත. 

ඊළඟට, හමුදාවට තමා ආරක්ෂා කිරීමට ඔහු අවශ්‍ය තරමට විරෝධතා මර්දනය කිරීමට ඔහුට හමුදාව අවශ්‍ය වේ. මෙම යමක් සඳහා යමක් හිලව් කිරීම වැඩිදුර මිලිටරිකරණය ඔස්සේ ඒකාධිපති පාලනයේ අනතුර බිහි කරයි. පසුගිය සතියේ වැඩ බලන ජනාධිපතිවරයා ලෙස වික්‍රමසිංහ මහතා තම අත්තනෝමතික නව ලිබරල් ව්‍යාපෘතියට අවශ්‍ය ආයෝජන මණ්ඩලය ඇතුළු තවත් විෂයයන් ආරක්‍ෂක අමාත්‍යාංශයේ විෂය පථයට ඇතුළත් කිරීමේ ගැසට් නිවේදනයක් නිකුත් කළේය.  නව ලිබරල්වාදී අහිමි කිරීමේ ප්‍රතිපත්ති වලට අමතරව ඔහුගේ ජනාධිපති ධූරය යටතේ එවන් මිලිටරිකරණය ඉහල යනු ඇත. 

ජාත්‍යන්තර  නියෝජිතයන්  සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, අධිකාරීමය ස්ථාවරත්වයක් සහිත වික්‍රමසිංහ ජනාධිපති ධූරයක් ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතා සමඟ අභිසාරී වනු ඇත. සමාජ දේශපාලන පදනමක් නැති ඔවුන් මත යැපෙන නායකයෙක් නිකම්ම ගයනවා පමණක් නොව ඔවුන්ගේ පදයට නටමින් රටේ උපාය මාර්ගික වත්කම් ගීතයකට විකුණනු ඇත.

මුලින්ම ඛේදවාචකයක් ලෙස, පසුව ප්‍රහසනයක් ලෙස 

ලුවී බොනපාට්ගේ 18 වන බෲමරයේ කාල් මාක්ස් 1848 අසාර්ථක ප්‍රංශ විප්ලවය ගැන මෙම ආරම්භක පේළි ලිවීය: “ලෝක ඉතිහාසයේ ඉතා වැදගත් සියලු සිද්ධි සහ පුද්ගල චරිත දෙවරක් සිදු වන බව හේගල් කොතැනක හෝ ප්‍රකාශ කරයි. ඔහුට එකතු කිරීමට අමතක විය: පළමුවතාව ඛේදවාචකයක් ලෙස, දෙවන වර  විගඩමක්  ලෙස. මාක්ස් සඳහන් කළේ නැපෝලියන් ත්‍රාසජනක ලෙස රාජ්‍ය බලය අල්ලා ගැනීමේ ඛේදවාචකය සහ දශක ගණනාවකට පසු ඔහුගේ බෑණනුවන් වන ලුවී බොනපාට් එවැනිම නායකයෙකු යැයි ප්‍රකාශ කිරීමේ විගඩම ගැන ය. ශ්‍රී ලංකාව තුළ, 1977 දී ජේ.ආර්. ජයවර්ධන බලයට පත්වීම, විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය නිර්මාණය කිරීම, නව ලිබරල් ප්‍රතිපත්ති ආරම්භ කිරීම, සීතල යුද්ධය මධ්‍යයේ ඔහු එක්සත් ජනපදය සමඟ පෙලගැසීම සහ සංවිධානාත්මක කම්කරුවන් සහ දෙමළ සුළුතරය මර්දනය කිරීම සිවිල් යුද්ධයෙන් අවසන් විම  විනාශකාරී ඛේදවාචකයක් විය. ජයවර්ධනගේ බෑණනුවන් වන වික්‍රමසිංහ මහතාට දැන් ජනාධිපතිකම ඩැහැ ගැනීම, ජනතා ව්‍යාපාරය මර්දනය කිරීම සහ නව ලිබරල් ව්‍යාපෘතිය ඉදිරියට ගෙන යාමේ මහා අභිලාෂයන් ඇත. එය සෑම කෝණයකින්ම  ප්‍රහසනයකි. ජයවර්ධනට තිබූ සමාජ හෝ දේශපාලන පදනම වික්‍රමසිංහ මහතාට නැත. රටපුරා ඇති වූ විරෝධතා සමඟ මහජන ව්‍යාපාරය දේශපාලනික වශයෙන් වඩාත් සවිඥානක වී ඇත. එමෙන්ම ගෝලීය නව ලිබරල් ව්‍යාපෘතියම දැන් අර්බුදයක පවතී.

වික්‍රමසිංහ මහතා තේරී පත් වුවද, ඔහුගේ ධුර කාලය තරඟකාරීව පවතිනු ඇති අතර, එය පැවතිය හැක්කේ මීළඟ විරෝධතා රැල්ල දක්වා පමණි. නමුත් එය සමාජය ධ්‍රැවීකරණය කර, ඔහුට පිටුබලය දෙන බාහිර නියෝජිතයන්ට එරෙහිව ආගන්තුක භීතික ප්‍රතිප්‍රහාරයක් ජනනය කර මිනිසුන්ගේ ආර්ථික ජීවිත විනාශ කරනු ඇත. බලයේ සිටින අයගේ  උපක්‍රම ඔස්සේ ජනතාව කැරැල්ලේ සිට විප්ලවය දක්වා ගමන් කරන තැනට තල්ලු කරමින් තිබේ. වික‍්‍රමසිංහ මහත්තයාගේ රූපයේ පන්ති ව්‍යාපෘතියකට සේවය කිරීමට රාජ්‍ය බලය ගෙන ආවොත් දේශපාලන අර්බුදය තවත් උග‍්‍ර වනු ඇත. මෙම ඔට්ටු ඇල්ලීමට සූදානම් කවුද?

ජුලි 19 හින්දු පුවත්පතේ පලවු ලිපියේ සිංහල පරිවර්තනය – කතිකා